Bergenija je trdoživa, zimzelena okrasna trajnica, ki izvira iz Azije. Debeli, sijoči, zeleni listi jeseni spremenijo barvo v rdečo, bronasto ali vijolično, kar ustvari čudovito jesensko vzdušje. Cveti spomladi, cvetovi so bele, svetlo rožnate do vijolične barve. Zraste od 30 do 50 cm v višino in 60 cm v širino. Je odlična rastlina za pokrivanje tal. Širi se s kratkimi podzemnimi stebli, ki proizvajajo mlade rastline. Na ta način zatirajo skoraj vse vrste plevela, kar je še ena pozitivna stran te rastline.
Zemlja: Bergenije uspevajo v različnih talnih razmerah, vendar bodo najbolje udpevale, če sadimo v tla z veliko vsebnostjo humusa in dobro drenažo.
Sonce: Sadimo jo v senco ali na sonce. Najboljša je delna senca s popoldansko zaščito pred močnim soncem, ki ji lahko ožge liste. Če sadimo na polno sonce, nanesemo zastirko okoli dna vsake rastline. To bo preprečilo poškodbe korenin zaradi sončne toplote in zmanjšalo potrebo po zalivanju.
Zalivanje: Pri zalivanju smo zmerni. Občutljive so na prekomerno vlago, zato zalivamo le, ko je vreme zelo suho. Čeprav bo zaradi pomanjkanja vode rasla počasneje, je to veliko boljše kot preveč vode, ki jo lahko ubije.
Gnijenje: Enkrat na leto spomladi pognojimo z gnojilom s počasnim sproščanjem za splošen namen. Gnojimo takoj, ko opazimo novo rast na rastlinah.
Nega: Spomladi obvezno odstranimo odmrlo in poškodovano listje. Rastlina bo lepše zgledala in s tem spodbudimo lepšo ter bolj zdravo rast. Listja ne odstranjujemo jeseni, ker so potrebni za zaščito rastline pred zimskim mrazom.
Razmnoževanje: Če želimo več bergenij, je najlažji in priporočljiv način razdelitev. Na tri do štiri leta se bergenije razrastejo in postanejo pregoste, da bi proizvajale velike cvetove, središče pa odmre. Spomladi po cvetenju ali zgodaj jeseni, izkopljemo celo rastlino iz zemlje in jo razdelimo na manjše kose. Tako jo pomladimo in omogočimo zdravo rast polno lepih cvetov.
Add comment
Comments