Vijolice so kratkoživeče trajnice, ki uspevajo v hladnem podnebju in so obvezen dodatek vsakega zimskega vrta. So nizke rastline, ki zrastejo samo 10 do 15 cm, vendar s svojimi čudovitimi cvetovi hitro padejo v oči. So ena redkih rastlin, ki brez težav cvetijo skozi celo zimo in pusti pokrajni dajo življenje. Izbiramo lahko med ogromno barvami in barvnimi kombinacijami.
Pogosto jih zamenjamo za mačehe, ki prihajajo iz iste družine viol. Mačehe ali viola x wittrockiana so hibridi vijolic in imajo skoraj enake značilnosti. Razlikujejo se po velikosti cvetov, ki so nekoliko večji pri mačehi. Rogate vijolice so od svojih sorodnic nekoliko odpornejše na mraz.
V njihovem cvetenju uživamo od pozne jeseni do pozne pomladi. Uspevale bodo vse do nastopa visokih temperatur, ko prenehajo cveteti in odmrejo. Čeprav so trajnice, jih večinoma gojimo kot enoletnice. Velikokrat se same zasejejo in pojavijo nasledno sezono.
Nega vijolic
Zemlja Vijolice sadimo jeseni, da se pred nadstopom mraza dobro ukoreninijo. Uspevajo v rahlo kisli, rodovitni, bogati prsti, ki je polna organske snovi. Zemlja naj bo vedno vlažna, vendar dobro odcedna. Zelo dobro uspevajo tudi v posodah, poskrbimo da ima lonec dovolj lukenj, da lahko odvečna voda steče stran.
Sonce Vse dokler so temperature nizke, dobro prenašajo vse sončne pogoje (senca, delna senca, polno sonce). V temu mrzlemu obdobju je nekoliko lepša rast, če so večinoma na soncu. Ko pridejo toplejši meseci in nastopi vročina, jih moramo zaščititi pred močnim soncem. Vijolice posajene v posodah premaknemo v senco. Če so posajene v tleh, jih lahko pred vročim soncem zaščitimo tako, da jih zjutraj presadimo na senčno mesto ter zelo dobro zalijemo.
Zalivanje V blagem vremenu zalivamo enkrat na teden. Zemlja naj bo vlažna, vendar ne namočena. Razmočena zemlja povzroča gnitje korenin. V sušnem obdobju večkrat preverimo zemljo in jo po potrebi zalijemo. Vijolice ne marajo suhih tal.
Gnojenje Če imamo zemljo bogato in polno organske snovi, bodo vijolice uspevale brez veliko gnojila. Bogata tla omogočajo razvoj zdravega koreninskega sistema in ogromno število lepih cvetov. Gnojimo v času cvetenja z uravnovešenim tekočim gnojilom. Z gnojenjem nikoli ne pretiravamo, saj lahko dosežemo nasproten učinek in zmanjšamo število cvetov.
Odstranjevanje odmrlih cvetov Redno odstranjevanje odmrlih cvetov spodbudi nastanek novih, ker bo rastlina preusmerila energijo v cvetenje namesto v razvoj semen. Odstranimo tudi cel pecelj in ne samo cvetne glave. Če pa želimo, da se samena zasejejo, proti koncu sezone ne odstranimo cvetov in dovolimo razvoj semen.
Add comment
Comments