Ameriški slamnik/ Echinacea

Published on 26 December 2024 at 17:29

Ameriški slamnik je priljubljena trajnica, ki izvira iz Severne Amerike. Zaradi enostavne nege in dolgega cvetenja je pogosta izbira tudi za vrtnarje začetnike. Cveti od junija do septembra v beli, rožnati, rdeči, marelični, rumeni in oranžni barvi. Cvetovi so veliki in privlačijo opraševalce, v poznem jesenskem času so njihova semena hrana za ptice. Višina te rastline se razlikuje glede na sorto, tako lahko najdemo primerke od 60 do 120 centimetrov. Tudi oblika in velikost cvetov je odvisno od vrste.

Botanično ime: Echinacea purpurea

Družina in izvor: družina Asteraceae, izvira iz Severne Amerike

Gojenje: Enostaven za gojenje

Velikost: 60 do 120cm visok, 60 cm širok

Cvetenje: od poletja do jeseni

Svetloba: Polno sonce do delne sence

Vlažnost: prenaša nizko vlažnost

Temperatura: Odporen na nizke temperature

Tla: dobro odcedna tla

Zalivanje: Zalivajte redno, vendar ne pretiravajte

Gnojilo: Spomladi gnojite z uravnoteženim gnojilom

Škodljivci in bolezni: Občutljiv na pepelasto plesen 

Razmnoževanje: Razmnožite z delitvijo spomladi ali jeseni

Uporaba rastlin: privablja opraševalce, zdravilne lastnosti, okrasna rastlina 

Ameriški slamnik sadimo na sončno mesto, kjer naj ima vsaj 6 ur sončne svetlobe, za lepše cvetenje. Sadimo spomladi ali jeseni, izogibamo se poletnim mesecem, ko je prevroče in rastlina ob saditvi doživi šok. Kadar imamo v mislih več rastlin na kupu, pazimo na razdaljo med rastlinami, ki naj bo vsaj med 40 do 60cm. Pomembno je da imajo rastline pretočnost zraka, ker s tem preprečimo nakopičenost in nastanek bilezni.

Zemlja naj bo dobro odcedna, peščena ali ilovnata. Dobro prenaša slabo kakovostno prst. Če sadimo v močno glineno zemljo, poskrbimo za dobro drenažo s tem da dodamo pesek v sadilno jamo. 

 

 

Ameriški slamnik je zelo sušno odporen. Zalivamo mlade rastline dokler se ne ukoreninijo. Odrasle rastline ne potrebujejo veliko vode, razen v daljšem obdobju suše. Takrat zalivamo, vendar ne po listih in med zalivanjih naj se zemlja izsuši, da preprečimo gnitje korenin. Zalivanje po listih lahko povzroči nastanek plesni. Kadar je Ameriški slamnik žejen, se to jasno pokaže na listih, ki se povesijo, ratajo hrustljavi in se na koncu posušijo.

Gnojimo spomladi z gnojilom s počasnim sproščanjem, vendar gnojenje ni nujno potrebno.

 

 

Echinacea

Ameriškemu slamniku lahko po cvetenju porežemo cvetove, s tem nekoliko podaljšamo sezono cvetenja in poskrbimo za lep, urejen videz. Na koncu sezone pustimo zadnje cvetne glave,da naredijo semena, ki so kasneje hrana za ptice. Celotno rastlino pustimo pri miru do spomladi. Ko se pojavi prva nova rast, porežemo stare odmrle dele rastline.

Te trajnice razmožujemo z delitvijo ali s semeni. Vsaka tri do štiri leta lahko Ameriški slamnik razdelimo, da preprečimo prenatrpanost. Rastlino celo izkopljemo iz zemlje ter jo previdno razdelimo.

Je precej odporna na nizke temperature, zato posebna skrb okoli prezimovanja ni potrebna. Po želji lahko nanesemo sloj listja, da zaščitimo pred hudim mrazom.

Desarollando

Ameriški slamnik uporabljamo tudi v zdravilne namene. Če ga sadimo za čaj, pazimo, da posadimo vrsto slamnika primeren za to. Veliko hibridov je vzgojenih za okrasni namen in ni primeren za pridelavo čaja. 


Add comment

Comments

There are no comments yet.