Hosta/ Hosta

Published on 3 December 2024 at 14:45

Te prečudovite, senčno ljubne rastline so že dolgo poznane na naših tleh. Čeprav jih gojimo predvsem zaradi lepih listov, so cvetovi tudi nekaj kaj lahko občudujemo in celo zavohamo.  Poznamo veliko različnih vrst, ki se med seboj razlikujejo po velikosti, obliki in barvi listov ter različni barvi cvetov. Tako lahko vsak najde svojo najljubšo.

Hoste prihajajo iz Azije (Japonska, Kitajska in Koreja). Zrastejo lahko od samo 10cm pa celo več kot 100cm visoko.

Barva listov varira od svetlo zelene do temno modre, sive, bele, pisane barve odvisno od vrste. Listi so lahko veliki, široki, srčasti ali oski in dolgi.

Hoste cvetijo od poletja do jeseni na visokih steblih. Cvetovi so zvončaste oblike v barvah nežne lila, roza in bele. Cvetovi z lepim vonjem privabljajo opraševalce.

Kadaj in kam sadimo?

Hoste sadimo spomladi ali jeseni v bogato, dobro odcedno zemljo. Zemlji lahko takoj dodamo gnojilo za boljšo rast. Pazimo, da pustimo dovolj prostora med rastlinami in s tem omogočimo kroženje zraka. 

Sadimo v senco ali delno senco, vendar naj ne bo izpostavljena premočnemu opoldanskemu soncu, ker so listi občutljivi in hitro dobijo opekline. Jutranje in pozno popoldansko sonce pa je lahko koristno za lepše cvetenje in lepšo barvo listov. 

Zalivanje

Mlade rastline redno zalivamo dokler ne razvijejo koreninskega sistema. Odrasle hoste so manj občutljive in lahko preživijo od padavin, vendar jim v sušnem obdobju pomagamo z zalivanjem. Pazimo da ne sedijo v vodi, ker odvečna vlaga povzroča gnitje korenin. Zalivamo samo v obdobju rasti. Ko se hosta sredi do pozne jeseni začne pripravljati na zimski počitek, nehamo z zalivanjem.

Gnojenje

Če se odločimo za gnojenje, to naredimo spomladi. Gnojimo z uravnoteženim gnojilom s počasnim sproščanjem, NPK v razmerju 10-10-10. Posujemo okrog rastline in zemljo dobro zalijemo. Gnojenje spodbudi lepšo in močnejšo rast.

Razmnoževanje

Hoste razmnožujemo z delitvijo. Pomladi izkopljemo celo rastlino iz zemlje ter jo z ostrim nožem razdelimo na več delov.

 Škodljivci in bolezni

Polži imajo radi hoste. Uporabimo naravne metode odganjanja teh nadlog. Okoli rastline posujemo zdrobljene jajčne lupine ali pa posadimo hoste, ki so odpornejše in jih polži me obožujejo toliko.

Hoste lahko zbolijo z glivičnih okužbah. Pazimo na pravilno zalivanje in cirkulacijo zraka okrog rastlin. Pred sajenjem imamo v mislih zrelo velikost rastline in tako lažje pravilno razmaknemo. Pri zalivanju se izogibamo polivanju listov.

 Uporabnost Host

Hoste so zaradi svoje raznolikosti zelo popularne vrtne rastline, ki lepo poživijo vsak senčni kotiček.

  • Lahko jih sadimo kot samotne rastline (sploh večje vrste)
  • V cvetlična korita
  • Kot prekrivne rastline odcvetelim narcisam ali zgodje cvetočim tulipanom, ko jim zeleni deli odmirajo in ne zgledajo več lepo
  • V gredice z drugimi senčnimi rastlinami
  • Kot robne rastline

Obrezovanje

Hoste na splošno ne obrezujemo. Počakamo do začetka pomladi, da očistimo stare ovenele liste in naredimo prostor za novo rast. Med poletjem samo porežemo poškodovane, rumene liste za lepši videz rastline. Odstranjevanje odmrlih cvetov ni nujno potrebno. Odvisno kaj sploh od hoste pričakujemo. Če hosto vzgajamo zaradi njenih listov, lahko cvetna stebla takoj odrežemo stran in preprečimo cvetenje. Če so nam cvetovi všeč, jih pustimo dokler ne odcvetijo. Po cvetenju, preden nastanejo semena lahko cvetove odstranimo in prihranimo energijo za korenine, liste ali celo ponovno cvetenje.


Add comment

Comments

There are no comments yet.