Ostrocvetna šašulica ali Calamagrostis 'Karl Foerster' je prečudovita okrasna trava, ki ne potrebuje veliko skrbi. Je zelo trpežna in uspeva v večini pogojev (tudi v zelo mokrih tleh). Ima ostre liste, ki se jim poleti pridružijo lepi pokončni, zlati cvetovi. V višino zraste nekje do 180 cm, v širino pa okrog 75 cm. S svojo pokončno rastjo ustvari zanimivo teksturo. Ostrocvetna šašulica izvira iz Evrope in je križanec med dvema vrstama (C. arundinacea in C. epigejos). Njena semena so sterilna, kar pomeni, da se ne bo nenadzorovano širila po vrtu
V kakšna tla sadimo?
Ostrocvetna šašulica ni izbirčna trava. Odlično prenaša različne vrste tal in ne zahteva veliko vzdrževanja. Dobro uspeva v peščenih in v glinenih tleh, najbolj idealna so ilovnata tla, ki dobro zadržijo vlago. Sadimo jo spomladi ali jeseni.
Potrebe po svetlobi
Ta okrasna trava odlično uspeva na soncu. V najbolj vročih mesecih ji bo koristilo nekaj popoldanske sence. Preveč sence ji bo škodovalo, ker se bo zaradi pomanjkanja sonca nagnila in tudi cvetenje bo slabše.
Zalivanje
Ostrocvetna šašulica za preživetje potrebuje vlažna tla. Zelo dobro prenese vlažne razmere in rasla bo tudi na območju kjer bi bilo drugim rastlinam preveč mokro ( luže, poplavna območja). Zalivanje je odvisno v kakšna tla smo sadili in od količine padavin. Če sadimo v peščeno in dobro odcedno zemljo, moramo zalivati večkrat kot, če bi sadili v glinena tla. Mlade rastline zalivamo pogosteje. Odrasla trava je veliko bolj odporna na sušo.
Gnojenje
To travo moramo pognojiti le, če je zemlja osiromašena s hranili. Ko rastlino posadimo ji dodamo veliko organske snovi, gnjojila ali komposta za dober zagon in za hrano skozi celo leto. Bogato zemljo ni potrebno gnojiti. Če gnojimo na letni ravni, to opravimo spomladi, takoj ko se pojavi nova rast, z gnojilom s počasnim sproščanjem NPK 10-10-10.
Rezanje do tal
Če želite lepšo, gostejšo rast se priporoča, da travo pred začetkom spomladi porežemo skoraj do dal. Trava se bo tako obnovila in zgledala bolj urejeno.
Razmnoževanje
Ostrocvetna šašulica je hibridna rastlina in ima sterilna semena, zato je delitev edini način razmnoževanja. To travo je dobro razsaditi oziroma pomladiti vsaka tri leta. Pozno poleti ali zgodaj jeseni izkopljemo celo rastlino iz tal ter jo z ostrim nožem razdelimo na več manjših delov.
Bolezni in škodljivci
Ostrocvetna šašulica nima veliko bolezni ali škodljivcev. Najpogostejše tržave so ponavadi povezane z nepravilno vlago in pomanjkanjem sončne svetlobe.
Povešeni listi in hrustljave konice so povezane s pomanjkanjem vode. Če opazimo odmiranje v središču rastline, jo z delitvijo pomladimo. Trave posajene v senci se bojo nagibale proti svetlobi, kar uniči lepo pokončno rast in zmanjša cvetenje.
Add comment
Comments