
Davidov metuljnik ali davidova budleja je lep, hitro rastoči polzimzelen, trajni grm, ki običajno doseže višino in širino okrog 2 m. Poznamo tudi pritlikave vrste, ki dosežejo velikost okrog 1m in so primerne za manjše vrtove. Oblika grma, barva in tekstura listov ter barva cvetov se zelo razlikujejo od ene sorte do druge.
Metuljnik obilno cveti vse od zgodnjega poletja do jeseni ter privablja najrazličnejše opraševalce in metulje. Cvetovi rastejo v obliki dolgih klasov od svetlo bele do kremasto rumene, roza, rdeče, modre, lila in temno vijolične barve.
Je zelo hvaležen grm. Ni nagnjena k boleznim in zelo dobro prenaša malo zalivanja, glede tal ni prav nič občutljiv, saj sovraži le preveč vlage. Po drugi strani pa najbolje uspeva na dobro odcednih tleh in zelo sončnih legah. Ne glede na vaše razmere vam bo metuljnik verjetno dobro uspevala.
Koliko sonca potrebuje?
Posadite grm na območje, ki je dnevno izpostavljeno vsaj 6–8 ur neposredne sončne svetlobe. To zagotavlja živahno cvetenje in optimalno rast. Čeprav lahko prenesejo nekaj sence, zlasti v toplejših podnebjih, je lahko cvetenje zaradi tega zmanjšano.
Tla
Davidov metuljnik ima raje dobro odcedna tla, ki so bogata z organskimi snovmi. Odporen je na različne tipe tal, vključno s peščenimi, ilovnatimi in glinastimi tlemi, če je zemlja dobro odcedna.
Zalivanje
Redno zalivajte na novo posajene grme, da bodo tla v prvi rastni sezoni stalno vlažna, vendar ne prepojena z vodo. To pomaga rastlini vzpostaviti močan koreninski sistem. Ko so grmi metuljev enkrat vzpostavljeni, so dobro odporni na sušo. V daljšem sušnem obdobju zalivajte vznožje rastline, da preprečite močenje listja, kar lahko povzroči nastanek bolezni
Gnojenje
Zgodaj spomladi uporabite uravnoteženo gnojilo s počasnim sproščanjem, pripravljeno za cvetoče grmičevje v skladu z navodili proizvajalca. To zagotavlja hranila, potrebna za zdravo rast in obilno cvetenje. Izogibajte se pretiranemu gnojenju, saj lahko spodbudi bujno vegetativno rast na račun cvetenja.
Kako in kdaj obrezujemo?
Budleja je grm, ki cveti na novem lesu. To pomeni, da se bodo cvetovi pokazali na letošnji rasti. Zato je najboljši čas za obrezovanje zgodaj spomladi.
Prva metoda:
Obrežite svojo buddlejo na približno tretjino do polovico njegove velikosti.

- Oglejte si celoten grm, da vidite, kje so veje videti tanjše in šibkejše. Te slabičke obrežite do najmočnejše rasti. Prepričajte se, da ste rezali tik nad popkom.
- Zdaj bi vam morale ostati bolj debele veje. Za vsako vejo želite pustiti vsaj tri nize popkov, če je to mogoče. Ko ste že pri tem, odrežite križajoče se veje, da preprečite, da bi se drgnile druga ob drugo.
- Nato odstranite vse poganjke, ki poženejo iz štora. Do konca običajno dobim približno štiri ali pet glavnih vej, ki bodo služile kot okvir za letošnjo rast. Če je vaš grm večji, lahko na koncu dobite več vej.
To metodo obrezovaja uporabimo tudi pri nižjih vrstah davidovega metuljnika.
Drugi način:
Budlejo obrežite na štor.

To pomeni, da obrezujemo čim nižje pri tleh. To ne bo ubilo grma. Ravno nasprotno. Ker cveti na novem lesu, lahko budleja spomladi prenese strogo obrezovanje. Do sredine poletja boste dobili množico močne nove rasti, dopolnjene z nektarjem bogatimi cvetovi. Na ta način jo lahko obrežete, če imate star, uveljavljen grm ali če je vaša buddleja na mestu, kjer bi lahko ovirala rast drugih rastlin na vašem vrtu.
Tudi ko obrezujete nazaj do štora, je lažje rezati postopoma, še posebej, če obrezujete večji grm. Najprej odrežite polovico zgornjega narastka, da lahko vidite kaj počnete. Od tam ocenite in odstranite preostale veje, ki so ostale. Tako kot pri prvi metodi si prizadevajte, da vse reze naredite tik nad popkom.
Odstranjevanje odcvetelih cvetov
Redno odstranjevanje odcvetelih cvetov bo prispeval k lepšem videzu grma ter preusmeril energijo k razvoju novih.
Kaj se zgodi, če to pomlad ne obrežem svojega metuljnika?
Vaša budleja bo še vedno rasla, če je ne obrežete, vendar se bo rast začela iz obstoječega okvirja. Nove veje bodo rasle kot podaljšek obstoječih vej, zaradi česar bo videti neurejeno.
Ker so budleje zelo hitro rastoči grmi, boste do konca poletja dobili visoko rastlino s cvetovi na samem vrhu. Popolna višina, vendar izven našega vidnega polja.
Add comment
Comments