Spomladanska resa je zimzelen, zelo trpežen in pokriven nizek grmiček, ki cveti pozimi ali zgodaj spomladi. Izvira iz alpskega predela. Cvetovi so drobni in zvončasti v beli, roza in vijolični barvi. Listi spominjajo na iglice in so v intenzivni zeleni barvi. Nekatere vrste imajo celo bronaste ali zlate odtenke listov. V višino zraste od 15 do 30cm. Je zelo nezahtevna za vzdrževanje in zelo dobro prenese mrzle zime. Ponavadi jo sadimo v večjem številu, saj ena sama rastlina ni toliko opazna. Večje zasajene površine pa bojo videti osupljivo.
So odlične spremljevalke visokim trajnicam, travam in okrasnim grmičkom. Sadimo jo lahko v skalnike, kot robne rastline, v cvetlične gredice in celo v okrasna korita.
Kdaj in kam sadimo spomladansko reso?
Spomladansko reso ponavadi sadimo jeseni, tako že naslednjo pomlad uživamo v njeni preprogi cvetov. Ne sadimo jo pregloboko. Uspeva v rahli, dobro odcedni zemlji, ki naj bo nekoliko kisla. Ustreza ji polno sonce kot delna senca. Visoke poletne temperature dobro prenese.
Zalivanje in gnojenje
Spomladanska resa je precej sušno odporna. V poletnih mesecih jo zalijemo, če je dolgo obdobje brez dežja.
Lahko jo gnojimo z gnojilom namenjenim za rododendrone ali hortenzije.
Obrezovanje
Listnata stebla po cvetenju odrežete za polovico kar sproži razvejanje, rastlina pa ostane gosta in tesna. Neobrezovanje bi povzročilo, da bi rastlina degenerirala in postala redka in pusta. Podobno kot pri sivki velja opozorilo, da ne odrežite predaleč, ker ima resje težave z ustvarjanjem novih poganjkov iz starega lesa. Ko ga obrezujete, vedno ostanite znotraj listnatega (mehkega) dela stebla.
Slabosti spomladanske rese
Edini sovražnik, ki ga ima, je stoječa voda . Erica carnea se z veseljem naseli v kakršni koli vrtni prsti, tudi nekoliko kredasti, vendar le, če dolgo časa ne zadržuje vode. Običajno se lahko tej težavi izognete, če v sadilno jamo dodate približno 15 % šote ali dobre mešanice zemlje skupaj s pretežno peščeno zemljo.
Izogibajte se polnemu soncu pri sortah z bronastimi ali zlatimi listi, saj so bolj občutljive na sončne opekline.
V vročih in suhih poletjih rastline v lončkih vsak večer splaknite s cevjo, da se ohladijo.
Zanimivost
Te rastline imajo ponavadi zaviralni učinek na plevel, saj njihove korenine izločajo snovi, ki so strupene za mlade korenine. V izjemno slabi zemlji preživijo zaradi posebne glive, ki prežema celotno rastlino. Gliva se nahaja znotraj semena, da si zagotovi, da rastlini sledi povsod.
Add comment
Comments