Ta listopadni grm je eden prvih, ki spomladi zacveti z lepimi rumenimi cvetovi vzdolž celega stebla. Obilno cvetenje nastopi preden poženejo listi, kar naredi ta grm še bolj izjemen. Čeprav smo vsi navajeni na rumene cvetove, obstaja tudi bela različica za vse, ki jih rumena barva ne pritegne preveč. Forzicija zraste okrog 4m visoko in 3m široko. Večina vrst izvira iz Azije. Je zelo enostaven za gojenje in je odlična rastlina za vrtnarje začetnike.
Kam in kdaj sadimo?
Forzicijo sadimo pomladi ali jeseni na sončno mesto. Uspeva v različnih vrstah zemlje, vendar je najbolj srečna v bogati, dobro odcedni zemlji.
Potrebe po vodi
Takoj, ko jo posadimo jo redno zalivamo, da ji pomagamo razviti močan koreninski sistem. Ko je enkrat vzpostavljena, je zelo sušno odporna in ne potrebuje veliko vode. Zalivamo jo le v primeru, ko je dolgo obdobje suše.
Gnojenje
Če gnojimo, uporabimo uravnoteženo formulo namenjeno za cvetoče grmovnice. Gnojimo spomladi in poleti v času aktivne rasti. Jeseni in pozimi, ko rastlina miruje ne gnojimo.
Obrezovanje
Forzicija cveti na starem lesu. To pomeni, da jo obrežemo takoj po končanem cvetenju, ker bo nove cvetne popke pognala kmalu po pojavu nove rasti. Če jo obrežemo pozno v sezoni, uničimo te popke in s tem zmanjšamo cvetenje naslednjo spomlad.
Po končanem cvetenju odrežemo vse suhe in poškodovane veje, ter oblikujemo po želji. Na vsaka tri leta je dobro, da jo pomladimo tako, da odstranimo tretino starih, debelih stebel do tal. Če imamo staro in razraščeno forzicijo jo lahko zelo močno obrežemo, da spodbudimo novo, mlado rast, ki bo cvetela obilnejše.
Forzicije pogosto sadimo kot žive meje. Če želimo obdržati čim več cvetov, obrežemo takoj po cvetenju, med letom pa ne posegamo veliko.
Razmnoževanje
Forzicijo lahko razmnožujemo s plastenjem ali s potaknjencih iz nove rasti (junij/julij).
Add comment
Comments